Ochotnicza Straż Ppożarnea w Szczepańcowej

Internetowe Centrum Kształcenia w OSP Szczepańcowa

Z dniem 15 grudnia 2008 roku w pomieszczeniu świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczepańcowej otwarte zostało Centrum Kształcenia pod nazwą „Wioska internetowa – kształcenie na odległość na terenach wiejskich”. Projekt ten sfinansowany został ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Całkowity koszt przygotowania i wyposażenia centrum wyniósł kwotę: 74.126,90 zł.

Centrum Kształcenia wyposażone zostało w nowoczesny sprzęt komputerowy. Utworzono jedno stanowisko osoby obsługującej oraz 5 stanowisk roboczych dla użytkowników centrum kształcenia z bogatym zestawem oprogramowania i dostępem do Internetu. Stanowiska komputerowe wyposażone są w wysokiej klasy sprzęt z kartą graficzną, dźwiękową i sieciową, DVD, czytnik kart pamięci, kamerę internetową i słuchawki, z oprogramowaniem zawierającym: system operacyjny MS XP Prof. PL, pakiet biurowy MS Office Enterprise 2007, program antywirusowy, program filtrujący treści niepożądane, program do nagrywania i odtwarzania płyt DVD oraz programy multimedialne. Ponadto centrum zostało wyposażone w urządzenie wielofunkcyjne: połączenie drukarki laserowej, skanera i kopiarki, rzutnik wraz z ekranem, umożliwiający pokazy filmów i prezentacji multimedialnych, łącze telefoniczne, umożliwiające bezpłatne połączenie z innymi Centrami Kształcenia oraz umeblowanie biurowe.

Powstanie Centrum Kształcenia umożliwia nieograniczony dostęp do zasobów Internetu, dostęp do biblioteki multimedialnej, pomoc osoby prowadzącej centrum w nauce obsługi komputera, Internetu, czy wyszukiwaniu atrakcyjnych, zgodnych z zainteresowaniami użytkownika informacji, stron www, ofert edukacyjnych, a także poszerzanie wiedzy i kwalifikacji. Ponadto ułatwiony jest dostęp do nowoczesnych, różnorakich form samokształcenia, w tym kształcenia on-line, oferowanego przez różnego rodzaju instytucje i uczelnie.Centrum czynne jest od poniedziałku do soboty w godz. 17 do 20 i korzystać mogą z niego bezpłatnie nie tylko mieszkańcy Szczepańcowej, ale i całej gminy, niezależnie od wieku czy wykształcenia.Centrum Kształcenia mogło powstać dzięki przychylnej decyzji Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP RP w Rzeszowie za zgodą i pełną aprobatą Wójta Gminy Chorkówka Pana Andrzeja Konieckiego. Trójstronna umowa, która zawarta została na utworzenie niniejszego centrum, a której jednym z sygnatariuszy jest Prezes OSP Szczepańcowa, sprawia, iż tutejsza jednostka zobligowana została do zapewnienia ciągłości jego funkcjonowania przez kolejne 5 lat, tj. do końca 2013 roku.

Wpis został opublikowany: 15.12.08 | Brak Komentarzy »